2017 Poultry Results         

 

                                 

Large:

Crossbred hen — 1 D. Clapham and Mollie Harvey, Brough.

Heavy breed — 1 J. Benson, Kendal; 2 T. Harrison; 3 D. Clapham.

Light breed — 1 G. and N. Thornton, Carnforth; 2 T. Harrison; 3 D. Kipling, Long Marton.

Pheasant fowl — 1 and 2 I. and E. Allonby.

Breeding pair — 1 D. Clapham; 2 K. Hebblethwaite, Preston; 3 S. Ormerod, Preston.

OEG bantams

Spangle — 1 R. J. Brown, Udale; 2 J. Rodgers; 3 R. Forrester, Appleby.

Black, red or wheaton — 1 J. Rodgers; 2 and 3 R. J. Brown.

Self Black or blue — 1 and 3 G. and N. Thornton; 2 R. Forrester.

Other male — 1 I. Eccles, Middelton-in-Teesdale; 2 J. Rodgers; 3 S. Ormerod.

Other female — 1 and 3 D. Alderson; 2 D. Clapham.

Hatched male — 1 J. Rodgers; 2 S. Ormerod; 3 G. and M. Thornton.

Hatched female — 1 J. Rodgers; 2 and 3 S. Ormerod.

Modern game — 1 D. Alderson; 2 and 3 K. Hebblethwaite.

Bantams, soft feather

Partridge — 1 and 3 D. Kipling; 2 R. Hanson.

Wyandotte — 1 R. Hanson.

Sussex, male — 1 S. Ormerod.

Female — 1 S. Ormerod; 2 J. Benson.

RIR male — 1 J. Benson.

RIR female — 1 J. Benson.

Pekin male — 1 and 2 K. Hebblethwaite; 3 J. Benson.

Pekin female — 1 and 2 K. Hebblethwaite; 3 J. Benson.

Sebright or rosecomb — 1 and 2 G. and N. Thornton.

Leghorn — 1, 2 and 3 G. and N. Thornton.

Other variety, male — 1 D. Clapham; 2 K. Hebblethwaite; 3. G. Tilney.

Female —1 and 3 K. Hebblethwaite; 2 D. Clapham.

Soft feather

Male — 1 K. Hebblethwaite; 2 J. Benson; 3 G. and N. Thornton.

Female — 1 G. and N. Thornton; 2 K. Hebblethwaite; 3 J. Benson.

Selling class — 1 and 2 I. and E. Allonby.

Best in show — J. Rodgers, Tow law;

reserve — G. and N. Thornton, Carnforth. Children’s — S. Clapham, Brough.

Children’s bantams

Hard feather — 1 and 3 I. Eccles; 2 I. Clapham.

Soft feather — 1 S. Clapham; 2 Grace Tilney; 3 T. Harrison.

 

Ducks:

Drake — 1 and 2 K. Hebblethwaite; 3 D. Clapham.

Duck — 1 K. Hebblethwaite; 2 D. Clapham; 3 Jake Ellwood.

 

Rabbits

Buck — 1 and 2 M. Dixon; 3 T. Byrne.

Doe — 1 M. Dixon, Appleby; 2 T. Byrne; 3 A. Brown.

Best rabbit — M. Dixon.