2017 Industrial Results     
    

Co-operative:
Afternoon tea — Nateby and Wharton WI.


Confectionery:

Brown loaf — 1 A. Scott, Nateby; 2 R. Atkinson, Brough; 3 J. Bland.

Swiss roll — 1 H. Pedley, Little Musgrave; 2 J. Bland; 3 L. Craig, Brough.

Quiche — 1 R. Buckle, Barras; 2 J. Bland; 3 J. Alderson, Leyburn.

Shortbread — 1 R. Buckle; 2 A. Scott; 3 S. M. Capstick, Kaber.

Fruit scones — 1 M. Coulthard, Kirkby Stephen; 2 A. Scott; 3 Jane Verity, Barras.

Victoria sponge — 1 C. Smithson, Kirkby Stephen; 2 L. Craig, Brough; 3 A. Scott.

Gingerbread — 1 C. Smithson; 2 S. M. Capstick; 3 L. Jenkinson.

Ginger nuts — 1 R. Buckle; 2 C. Smithson; 3 P. Dinsdale, Church Brough.

Cup cakes — 1 S. M. Capstick; 2 P. Tunstall, Ravenstonedale.

Meringue nests — 1 J. Bland; 2 C. Birkbeck, Brough.

Cheese scones — 1 A. Scott; 2 J. Bland; 3 M. Coulthard.

Fruit pie — 1 J. Davis, Hartley.

Fruitcake — 1 L. Dickson, Brough; 2 J. Alderson; 3 E. M. Dent, Brough Sowerby.

Chocolate cake — 1 L. Dickson; 2 S. M. Capstick; 3 A. Scott.

Tray bake — 1 R. Buckle; 2 J. Dent, Kirkby Stephen; 3 C. Smithson.

Tea loaf — 1 A. Scott; 2 P. Dinsdale; 3 A. Taylor, Nateby.

Men’s baking — 1 N. Pattinson; 2 A. Dixon, Hartley; 3 J. Bradburn-Sims.

Most points — A. Scott.


Miscellaneous:

Eggs — 1 H. Pedley; 2 S. Todhunter, Lancashire; 3 L. Sanderson, Soulby.

Jam, blackcurrant — 1 D. Clatworthy, Church Brough; 2 H. Murray, Kirkby Stephen; 3 L. Fisher, Kaber.

Raspberry — 1 L. Fisher; 2 C. Birkbeck; 3 L. Henington.

Chutney — 1 R. Atkinson; 2 L. Bowman, Brough; 3 C. Smithson.

Lemon curd — 1 H. Murray; 2 L. Dickson; 3 S. Kirkup, Brough Sowerby.

Rum butter — 1 Ruth Atkinson; 2 M. Pratt; 3 L. Fisher.

Dessert — 1 L. Craig; 2 C. Birkbeck; 3 H. Murray.

Marmalade — 1 R. Kershaw; 2 J. Todhunter, Lancashire; 3 S. Dixon.

Sweets — 1 C. Birkbeck; 2 J. Edney, Church Brough; 3 L. Fisher.

Sloe gin — 1 J. Todhunter; 2 L. Jenkinson; 3 L. A. Coulthard, Kirkby Stephen.

Lemonade — 1 L. Fisher; 2 H. Murray.

Belonged to granddad — 1 J. Allison, Kirkby Stephen; 2 L. Henington; 3 C. Birkbeck.

Salt and pepper pot — 1 E. L. Bainbridge, Brough; 2 M. Pratt; 3 J. Dent.

Egg cup — 1 J. Bland; 2 S. Johns; 3 J. Davis.

Most points — J. Todhunter

ART

Painting — 1 R. Haywood, Kirkby Stephen; 2 E. Davey, Hartley; 3 C. Mann, Kirkby Stephen.

Drawing — 1 K. Horn, South Stainmore; 2 and 3 M. E. Baldwin, Brough.

China or pottery — 1, 2 and 3 J. Todhunter.


Handicrafts:

Patchwork — 1 J. Wrench, Brough; 2 S. R. Townend; 3 J. Todhunter.

Knitted garment — 1 S. R. Townend; 2 L. Sanderson; 3 L. Henington.

Card — 1 A. M. Beckwith, Barras; 2 H. Pattinson, Brough; 3 J. Todhunter.

Decoration — 1 and 3 E. Staley; 2 S. R. Townend.

Crochet — 1 H. Murray; 2 and 3 E. Staley.

Sewn article — 1 S. R. Townend; 2 C. Mann; 3 H. Murray.

Bookmark — 1 C. Mann; 2 A. M. Beckwith; 3. S. R. Townend.

Felted article — 1 H. Murray; 2 A. M. Beckwith.

Cross stitch — 1 J. Todhunter; 2 E. L. Bainbridge; 3 J. Edney.

Embroidery — 1 and 3 C. Thompson; 2 S. R. Townend.

New from old — 1 S. R. Townend; 2 R. Kershaw; 3 H. Murray.

Knitted — 1 J. Edney; 2 S. R. Townend; 3 M. Pratt.

Other craft — 1 S. R. Townend; 2 S. Fawcett; 3 R. Kershaw.

Most points — S. R. Townend.


Photography:

Animal — 1 J. Tunstall, Kirkby Stephen; 2 T. Ellis; 3 H. Gibson.

Child — 1 W. Dickinson, Tebay; 2 and 3 J. Tunstall. View — 1 and 2 D. Clatworthy; 3 S. Addison.

Three related — 1 J. Todhunter; 2 S. Addison, Bowes; 3 W. Dickinson.

Agricultural — 1 J. Tunstall; 2 S. Addison; 3 J. Allison.

Amusing — 1 D. Clatworthy; 2 J. Tunstall; 3 J. Allison.

Black and white — 1 J. Allison; 2 C. Smithson; 3 J. Tunstall.

Water — 1 H. Gibson; 2 G. Deighton, Bleatarn; 3 D. Clatworthy.

 Best photograph — D. Clatworthy.

Most points — J. Tunstall.