SHEEP SECTION

                            PLEASE NOTE ALL SHEEP CLASSES START AT 10.00am

                                ALL SHEEP PRIZES  : 1st £10,  2nd £5,  3rd £3

                                 ALL  SHEEP  ENTRY  FEES  : £2.00

                                   YOUNG HANDLER: FREE ENTRY

                            I’Anson have donated a Bag of Feed for all Champion Sheep

 

            NOTE: Exhibitors are to bring two completed movement licences. They will be collected before you   unload. Your

            section of the on license + return license can be picked up from June Dent in the sheep section before leaving the show.

                                              Showfield Holding No. 08/319/8001

 

                                                    

                                                  SWALEDALE SHEEP

                       Sponsored by Harrison & Hetherington Auctioneers

                                                             JUDGE : S Hunter

62. Aged Ram

63. Shearling Ram

64. Ram Lamb

65. Ewe to have produced a Lamb in 2018

66. Gimmer Shearling

67. Gimmer Lamb

68. Ram Lamb and Gimmer Lamb

69. Pair of Gimmer Lambs ( NOT TO HAVE BEEN SHOWN IN ANY OTHER CLASS )

70. Ram Lamb ( NOT TO HAVE BEEN SHOWN IN ANY OTHER CLASS )

71. Gimmer Shearling ( NOT TO HAVE BEEN SHOWN IN ANY OTHER CLASS )

72. Best Male and 2 Female Swaledale Sheep - confined to 6 miles radius of Brough Clock

73. Best Sheep in Classes 62 - 72 not to have won a  prize.  

      A.F. FEEDS TROPHY, awarded to the winner of Class 64 - to be held for one year.

      THE CHAPMAN TROPHY donated by Mr M. Smith, awarded to the Champion Swaledale - to be held for one year.

      EDEN FARM SUPPLIES CUP, will also be awarded to the Champion Swaledale - to be held for one year , but can be kept if won three years in succession or five times in all.

      CENTENERY CUP donated by Mr C. Anderson, awarded to the Champion Swaledale in Local Classes - to be held for one year.

      LOWTHIAN TROPHY, awarded for most  points in Swaledale Classes - to be held      for one year.

      MR & MRS J. HAIGH CUP awarded to the Best Exhibit by a Small Breeder - to be held for one year.

      £20 for Champion Swaledale donated by Mr K Slack.

.

                                                   

                                                                   ROUGH FELL SHEEP

                                         Sponsored by Aspatria Farmers

                                                     JUDGE : Mr B Knowles

74. Aged Ram

75. Ram Lamb

76. Shearling Ram

77. Ewe to have produced a Lamb in 2018

78 Gimmer Shearling

79. Gimmer Lamb

THE ROUGH FELL SHEEP BREEDERS ASSOCIATION will offer a Prize of £10 for Best Starred Male or Female, Ram Lamb or Ewe Lamb. No Entry Fees. To be competed for by members of the R.F.S.B. Association only. The Sheep to which this Prize is awarded may not compete for a similar Prize offered by the R.F.S.B. Association at any other show during the same year .

F. J. MISKELLY CUP for CHAMPION SHEEP in Rough Fell Classes - to be held

for one year

 

                                                       BLACKFACED SHEEP 

                                                     Sponsored by Ivor Allonby

                                                        JUDGE : Mr J Headley

80.     Shearling Ram

81.     Ram lamb

82.     Ewe to have produced a Lamb in 2018

83.     Gimmer Shearling

84.     Gimmer Lamb

          R. T. DENT CUP for Best Sheep in these Classes - to be held for one year

          R.T. Dent Tankard for Best ‘Scottish Type’ - to be held for one year

          GOLDEN FLEECE CUP for Champion Opposite Sex - to be held for one year

          HOGGARTH CUP for  Best 3 Sheep - to be held for one year

          THE POSNER TROPHY, awarded to the winner of Class 84 - to be held for one year

 

                                                        

                                                       MULE SHEEP   

                       Sponsored by J Noel Paul & Co. Kirkby Stephen

                                                JUDGE : Mr. G. Shields

85. Five Mule Gimmer Lambs

86. Two Best Gimmer Lambs

87. One Gimmer Lamb

      HSBC CUP, awarded for Best Pen of Five Mule Gimmer Lambs - to be held for one year

      Mr C. J. FAIRLESS CUP, awarded for Best Mule Gimmer Lamb - to be held for one year    

      Winner to also receive Rosette presented by Kirkby Stephen Branch to a member of

      the N.E.M.S.A. Gimmer Lamb (ex. Swaledale) bred by Exhibitor.

      J. Noel Paul & Co, Accountants and Tax Consultants of Kirkby Stephen have donated £15 towards Prize Money in these classes.

 

                                             

                                          BLUEFACED LEICESTER SHEEP

                                 Sponsored by AW Jenkinson Forest Products   

                                                       JUDGE : Mr. G. Shields

88. Aged Ram

89. Shearling Ram

90. Best Ram Lamb

91. Ewe to have produced a Lamb in 2018

92. Gimmer Shearling

93. Gimmer Lamb

      G. W. DENT CUP, awarded for Best  sheep  - to be held for one year

      W. McWHIRTER CUP, awarded for Best Local Sheep, (6 mile radius of Brough Clock) - to be held for one year

      Rookby Cup, donated by Mr Cousin for best lamb.

 

                                                              

                                                               TEXEL SHEEP   

                              Sponsored by Neil Cleeveley & Maggie Hough

                                                     JUDGE : Mr J Robinson

94. Aged Ram or Shearling Ram

95. Ram Lamb

96. Ewe to have produced a Lamb in 2018

97. Shearling Ewe

98. Gimmer Lamb              

       THE F. TUFTON TROPHY, awarded for Best Sheep in Classes 94 to 98 - to be held for one year

 

HERDWICK SHEEP

Sponsored by Penrith Farmers & Kidds: Estate Agents          

                                                       JUDGE : Mr N Hardisty

  99.       Aged Ram

100.       Shearling Ram

101.       Ram Lamb

102.      Ewe to have produced a Lamb in 2018

103.      Shearling Ewe

104.     Gimmer Lamb

105. Any Lamb, Ewe or Ram confined to 6 miles radius of Brough Clock

106. Best Group of Three from Classes 99 to 105

             THE J. H. GRAVES CUP, awarded for Best Sheep in these Classes - to be held for one year.

 

                                                        BELTEX SheeP 

                                                          JUDGE : TBC

107. Aged Ram

108. Shearling Ram

109. Ram Lamb

110. Ewe to have produced a Lamb in 2018

111. Shearling Ewe

112. Gimmer Lamb

113.     Best Group of Three from Classes 107-112

        GREEN TREE PHARMACY TROPHY, awarded for Best Sheep in these

Classes - to be held for one year.        

      BUCKLES FARM TROPHY, awarded for Best Group of Three - to be held for one year.

 

 

                                                           Lleyn Sheep    

                                Sponsored by Carrs Billington Agriculture

                                                        JUDGE : Mr. M. Fell

114. Aged Ram

115. Shearling Ram

116. Ram Lamb

117. Ewe to have produced a Lamb in 2018

118. Shearling Ewe

119. Gimmer Lamb

120. Best Group of Three from Classes 114 to 119

        H. C. JENKINSON TROPHY, awarded for Best Sheep in Classes 114 to 120 - to be held for one year

                                                       

 

                                                      ANY OTHER BREED

                                                       JUDGE : Miss C. Raine

121.     Best Male

122.     Best Male Lamb

123.     Best Female

124.     Best Female Lamb

                MRS  L. SANDERSON CUP awarded for best Sheep in Classes 121 - 124 - to be

                kept for one year.

 

 

                                                            PRIME LAMBS              

                                                            JUDGE : Miss C. Raine

125.       Pen of Two Prime Lambs by a B.F. Leicester or Teeswater Ram in hands of Breeder 

126.       Pen of Two Prime Lambs of Lowland Breed. 

127.       Pen of two Horned Lambs of Hill Breed in hands of Breeder

128.       Pair of Two Prime Lambs - Beltex X  (Buckles Farm  have donated £10 towards prize money)

              MRS E. DENT CUP, awarded to the Winner of Class 125 - to be held for one year.

              R. T. DENT CUP, awarded  to the Winner of Class 126 - to be held for one year.

              J. BIRKBECK TROPHY, awarded to the Winner of Class 127 - to be held for one year

              Bridgedale Nutrition (Bowes) have donated Mineral Buckets for Classes 126 & 127 plus Vitamin Drench for Class 125

 

 

                                                       ZWARTBLE SHEEP

                                    Sponsored by David & Kathleen Prince

                                                    JUDGE: Mr G Sharp

      129.     Ram, Aged or Shearling

      130.     Ram Lamb

      131.     Ewe to have produced a Lamb in 2018

      132.     Shearling Ewe

      133.     Gimmer Lamb

      134.     Best Group of Three from Classes 129 – 133

             The D & K PRINCE TROPHY, awarded for Best Sheep in Classes 129 to 133 - to be held for one year.

 

 

                                  YOUNG SHEEP HANDLER COMPETITION

                        Sponsored by M. C. Staley Ltd and Ernest Coulthard

                                             JUDGE : Mr. P. Capstick

                       Open to Young Handlers, 16 years and under on show day

                     Winner eligible to enter the Cumbria Young Handler Competition which

                     will be held at Hesket-Newmarket Show on Saturday 1st September 2018

135.   Best Young Sheep Handler (Any breed of sheep) - 10 years or under on show day

136.   Best Young Sheep Handler (Any breed of sheep) -  16 years or under on show day

SOCIETY CUP, awarded to the winner 10 years and younger—to be held for one year.

G.A. SLACK TROPHY, awarded to the Winner 16 years and younger - to be held for one year

             Special Rosettes to all Competitors and prize handler badges to winners.

 

 

                             SPECIAL PRIZE - ALL BREEDS CHAMPION

                                              JUDGE: Mr. P. Capstick

          Penrith & District Farmers Mart will give a Cup for the Best Sheep in the Show -  to be held for one year

          Dodd & Co. (Accountants) sponsor a Special Prize of £50 to the ALL BREEDS CHAMPION.