SHEEP SECTION

            PLEASE NOTE ALL SHEEP CLASSES START AT 10.00am

           ALL SHEEP PRIZES  : 1st £10,  2nd £5,  3rd £3

           ALL  SHEEP  ENTRY  FEES  : £2.00

           YOUNG HANDLER : FREE ENTRY

      I’Anson have donated a Bag of Feed for all Champion Sheep

      NOTE: Exhibitors are to bring two completed movement licences. They will be collected before you   unload.

      Your section of the on license + return license can be picked up from June Dent in the sheep section before leaving the show.

                               Showfield Holding No. 08/319/8001

 

                                                    

 

                     SWALEDALE SHEEP

      Sponsored by Harrison & Hetherington Auctioneers

                                   JUDGE : P. Ewbank

57. Aged Ram

58. Shearling Ram

59. Ram Lamb

60. Ewe to have produced a Lamb in 2022

61. Gimmer Shearling

62. Gimmer Lamb

63. Ram Lamb and Gimmer Lamb

64. Pair of Gimmer Lambs ( NOT TO HAVE BEEN SHOWN IN ANY OTHER CLASS )

65. Best Male & 2 Female Swaledale Sheep - within 6 miles of Brough Clock

66. Aged Ram or Shearling - Small Breeders

67. Ram Lamb - Small Breeders

68. Ewe or Shearling - Small Breeders

69. Gimmer Lamb - Small Breeders

      A.F. FEEDS TROPHY, awarded to the winner of Class 59 - to be held for one year.

      THE CHAPMAN TROPHY donated by Mr M. Smith, awarded to the

      Champion Swaledale - to be held for one year.

      EDEN FARM SUPPLIES CUP, will also be awarded to the Champion Swaledale - to be held for one year,

      but can be kept if won three years in succession or five times in all.

      CENTENERY CUP donated by Mr C. Anderson, awarded to the Champion

      Swaledale in Small Breeders - to be held for one year.

      LOWTHIAN TROPHY, awarded for most  points in Swaledale Classes - to be held for one year.

      MR & MRS J. HAIGH CUP awarded to the Best Exhibit by a Small Breeder - to be held for one year.

.

                                                   

                        ROUGH FELL SHEEP

                                             JUDGE : K. Milburn

70. Aged Ram

71. Ram Lamb

72. Shearling Ram

73. Ewe to have produced a Lamb in 2022

74. Gimmer Shearling

75. Gimmer Lamb

     THE ROUGH FELL SHEEP BREEDERS ASSOCIATION will offer a Prize of £10 for

     Best Starred Male or Female, Ram Lamb or Ewe Lamb. No Entry Fees. To be competed for

     by members of the R.F.S.B. Association only. The Sheep to which this Prize is awarded may

     not compete for a similar Prize offered by the R.F.S.B. Association at any other show during

     the same year .

     F. J. MISKELLY CUP for CHAMPION SHEEP in Rough Fell Classes - to be held for one year  

 

 

                            BLACKFACED SHEEP 

                                            Sponsored by Ivor Allonby

                                                     Judge: W. Walton

77.     Ram lamb

78.     Ewe to have produced a Lamb in 2022

79.     Gimmer Shearling

80.     Gimmer Lamb

          R. T. DENT CUP for Best Sheep in these Classes - to be held for one year

          R.T. Dent Tankard for Best ‘Scottish Type’ - to be held for one year

          GOLDEN FLEECE CUP for Champion Opposite Sex - to be held for one year

          HOGGARTH CUP for  Best 3 Sheep - to be held for one year

          THE POSNER TROPHY, awarded to the winner of Class 80 - to be held for one year

 

                                                        

                            MULE SHEEP   

         Sponsored by J Noel Paul & Co. Kirkby Stephen

                                                      JUDGE : A. Gibson

81. Six Mule Gimmer Lambs

82. Two Best Gimmer Lambs

83. One Gimmer Lamb

      HSBC CUP, awarded for Best Pen of Five Mule Gimmer Lambs - to be

      held for one year

      Mr C. J. FAIRLESS CUP, awarded for Best Mule Gimmer Lamb - to be

      held for one year    

      Winner to also receive Rosette presented by Kirkby Stephen Branch to a member of

      the N.E.M.S.A. Gimmer Lamb (ex. Swaledale) bred by Exhibitor.

      J. Noel Paul & Co, Accountants and Tax Consultants of Kirkby Stephen have

     donated £40 towards Prize Money in these classes.

 

                                             

                      BLUEFACED LEICESTER SHEEP

                      Sponsored by AW Jenkinson Forest Products   

                                                            JUDGE : A. Gibson

84. Aged Ram & Shearling Ram

85. Best Ram Lamb

86. Ewe to have produced a Lamb in 2022

87. Gimmer Shearling

88. Gimmer Lamb

89. Progeny Male & 2 Gimmer Lambs

      G. W. DENT CUP, awarded for Best  sheep  - to be held for one year

      W. McWHIRTER CUP, awarded for Best Local Sheep, (6 mile radius of Brough

      Clock) - to be held for one year

      Rookby Cup, donated by Mr Cousin for best lamb.

 

                                                              

                                 TEXEL SHEEP   

                   Sponsored by Neil Cleeveley & Maggie Hough

                                                           JUDGE A. Reed

90. Aged Ram or Shearling Ram

91. Ram Lamb

92. Ewe to have produced a Lamb in 2022

93. Shearling Ewe

94. Gimmer Lamb              

      THE F. TUFTON TROPHY, awarded for Best Sheep in Classes 90 to 94 - to be

       held for one year

 

 

                        HERDWICK SHEEP

         Sponsored by Penrith Farmers & Kidds Estate Agents

                              JUDGE : J. Rebanks

 95.   Aged Ram

 96.   Shearling Ram

 97.   Ram Lamb

 98.   Ewe to have produced a Lamb in 2022

 99.   Shearling Ewe

 100. Gimmer Lamb

 101. Best Group of Three from Classes 95 to 100

          THE J. H. GRAVES CUP, awarded for Best Sheep in these Classes - to be held for one year.

 

 

                                         SUFFOLK SheeP 

                             Sponsored by Carrs-Billington, Appleby

                                        JUDGE : L. Shaw

102. Aged Ram

103. Ram Lamb

104. Gimmer Lamb

105. Shearling Ewe

106. Ewe to have produced a Lamb in 2022

107. Best Group of Three from Classes 102-106

        THE J.A. RITCHIE TROPHY, awarded for Best Sheep in these Classes - to be held for one year.

                                                              

 

                                Lleyn Sheep    

                                     JUDGE : M. Findlay

108. Aged Ram & Shearling Ram

109. Ram Lamb

110. Ewe to have produced a Lamb in 2022

111. Shearling Ewe

112. Gimmer Lamb

113. Best Group of Three from Classes 108 to 112

        H. C. JENKINSON TROPHY, awarded for Best Sheep in Classes 108 to 113 - to be held for one year                                                     

 

 

                           ANY OTHER BREED

                                                JUDGE : S. Cowin

114. Best Male

115. Best Male Lamb

116. Best Female

117. Best Female Lamb

            MRS  L. SANDERSON CUP awarded for best Sheep in Classes 114 - 117 - to be kept for one year.

                                                               

 

                               PRIME LAMBS              

                                        JUDGE : S. Cowin

118.  Pen of Two Prime Lambs by a B.F. Leicester or Teeswater Ram in hands of Breeder 

119.  Pen of Two Prime Lambs of Lowland Breed. 

120.  Pen of two Horned Lambs of Hill Breed in hands of Breeder

         MRS E. DENT CUP, awarded to the Winner of Class 118 - to be held for one year.

         R. T. DENT CUP, awarded  to the Winner of Class 119 - to be held for one year.

        J. BIRKBECK TROPHY, awarded to the Winner of Class 120 - to be held for one year

        Bridgedale Nutrition (Bowes) have donated Vouchers for winners in classes 118 to 120.

 

 

                              ZWARTBLE SHEEP

                                 Sponsored by David & Kathleen Prince

                                                JUDGE: J. Dickinson

      121.     Ram, Aged or Shearling

      122.     Ram Lamb

      123.     Ewe to have produced a Lamb in 2022

      124.     Shearling Ewe

      125.     Gimmer Lamb

      126.     Best Group of Three from Classes 121 – 125

             The D & K PRINCE TROPHY, awarded for Best Sheep in Classes 121 to 125 - to be held for one year.

 

 

 

              YOUNG SHEEP HANDLER COMPETITION

                    Sponsored by M. C. Staley Ltd and Ernest Coulthard

                                           JUDGE : S. Lord

                     Open to Young Handlers, 16 years and under on show day

                     Winner eligible to enter the Cumbria Young Handler Competition which

                     will be held at Hesket-Newmarket Show on Saturday 3rd September 2022

127.  Best Young Sheep Handler (Any breed of sheep) - 10 years or under on show day

128.  Best Young Sheep Handler (Any breed of sheep) -  16 years or under on show day

SOCIETY CUP, awarded to the winner 10 years and younger—to be held for one year.

G.A. SLACK TROPHY, awarded to the Winner 16 years and younger - to be held for one year

         Special Rosettes to all Competitors and prize handler badges to winners.

 

 

                   SPECIAL PRIZE - ALL BREEDS CHAMPION

                                             JUDGE: S. Lord

  Penrith & District Farmers Mart will give a Cup for the Best Sheep in the Show -  to be held for one year

  Dodd & Co. (Accountants) sponsor a Special Prize of £50 to the ALL BREEDS CHAMPION